Semestr imtahanları: Azərbaycan Universitetində ən yüksək nəticə GÖSTƏRƏNLƏR
Semestr imtahanları ali təhsil müəssisələrində tələbələrin bilik və hazırlıq səviyyəsinin qiymətləndirildiyi ən mühüm mərhələlərdən biridir.
Hər il imtahan sessiyasında yüksək nəticə göstərən, xüsusilə də topladıqları ballar hesabına ümumi orta müvəffəqiyyət göstəricilərini (ÜOMG) yüksəldən tələbələr universitet daxilində xüsusi diqqət çəkirlər. Bu göstəricilər onların həm akademik intizamını, həm də davamlı zəhmətini əks etdirir.
Bəs cari tədris ilinin semestr imtahanlarında neçə nəfər yüksək nəticə əldə edərək orta balını artırmağa nail olub?
Mövzu ilə bağlı AzEdu.az Təhsil Portalı Azərbaycan Universitetinə sorğu ünvanlayıb.
Sorğumuza cavab olaraq Azərbaycan Universitetindən (AU) bildirilb ki, 2025/2026-cı tədris ilinin nəticələrinə əsasən, 3 tələbə 100 bal toplayaraq semestri və sessiyanı tam müvəffəqiyyətlə başa vurub:
Həmin tələbələri təqdim edirik:
Fatimə Həsənova - Maliyyə, I kurs (tədris ingilis dilində)
177926
Şəhriyar Qəribov - Beynəlxalq ticarət və logistika, IV kurs;
177925
Hüseyn İsgəndərov - Sosial iş, III kurs;
177924
Digər tələbələr arasında isə 95 və daha yüksək bal toplayanların sayı 52 nəfər təşkil edir:
“Onlardan 7 nəfər İnformasiya - kommunikasiya texnologiyaları fakültəsinin, 15 nəfər Biznes və iqtisadiyyat fakültəsinin, 30 nəfər isə Humanitar və sosial elmlər fakültəsinin tələbəsidir.10 nəfər ingilis dili üzrə hazırlıq qruplarının tələbəsidir, 42 tələbə II və daha yuxarı kurslarda oxuyur.
Tədrisi ingilis dilində aparılan ixtisaslara qəbul olan tələbələrin təhsil müddəti ingilis dili hazırlığı üçün 1 tədris ili ayrılmaqla 5 ildir".
Hüseyn Ceyhun Rahim oğlu - İnformasiya təhlükəsizliyi (ingilis dili) ixtisası- 95 bal;
İsayev Davud Sarvan oğlu - İnformasiya təhlükəsizliyi (ingilis dili) ixtisası- 95 bal;
Qocayev Fuad Azər oğlu- İnformasiya təhlükəsizliyi (ingilis dili) ixtisası- 96 bal;
Hüseynzadə İbrahim Ruslan oğlu - Kompüter mühəndisliyi ixtisası 95.5 bal;
Məmmədova Təhminə Ceyhun qızı- İnformasiya texnologiyaları ixtisası- 98.3 bal;
Mirzəyev Murad Əziz oğlu- İnformasiya texnologiyaları ixtisası- 97.87 bal;
Bədəlov Yunis Tofiq oğlu - İnformasiya təhlükəsizliyi ixtisası- 96.4 bal;
İbrahimli Nigar Rəşad qızı- İqtisadiyyat ixtisası- 96.00 bal;
Həsənova Fatimə Samid qızı- Maliyyə ixtisası-100.00 bal;
Əlizadə Gülərxanım Niyaz qızı- Maliyyə ixtisası- 98.00 bal;
Ağakişiyeva Maya İsmayıl qızı- Mühasibat ixtisası- 96.00 bal;
Orucova Ayan Emin qızı- Mühasibat ixtisası 96.00 bal;
Əmrahlı Lamiyə Fariz qızı- Maliyyə ixtisası-95.40 bal;
Bayramova Aysel Fazil qızı- Marketinq ixtisası- 95.83 bal;
İsmayılov Allahyar Elyar oğlu- Marketinq ixtisası- 98.50 bal;
Məmmədzadə Nəzrin Kamil qızı- Marketinq (tədris ingilis dilində) ixtisası- 97.50 bal;
Qəribov Şəhriyar Azad oğlu- Beynəlxalq ticarət və logistika ixtisası- 100 bal;
İmanlı Səkinə Azad qızı- Maliyyə ixtisası- 96.77 bal;
İbadova-Bağırova Zəhra Məmmədəli qızı- Menecment ixtisası- 96.63 bal;
Əsədov Xəyyam Yalçın oğlu- Biznesin idarə edilməsi (tədris ingilis dilində) ixtisası- 99.60 bal;
Məmmədova Məryəm İlham qızı- Turizm işinin təşkili (qiyabi) ixtisası- 95.26 bal;
Zalıyeva Gözəl Cavad qızı- Turizm işinin təşkili (qiyabi) ixtisası- 98.91 bal;
Əhmədova Məhbubə Azər qızı- Sosial iş ixtisası- 95.00 bal;
Qasımzadə Fidan Rəcəb qızı- Sosial iş ixtisası- 95.00 ba;
Tağıyeva Sevda Nahid qızı- Muzey, arxiv işi və abidələrin qorunması ixtisası- 97.80 bal;
Cəfərova Mehin Sabir qızı- Muzey, arxiv işi və abidələrin qorunması ixtisası- 97.73 bal.
Həmçinin siyahının davamında digər fakültələr üzrə əlaçı tələbələr də yer alıb:
Əlcanova Aysel Teymur qızı-Təhsildə sosial-psixoloji xidmət ixtisası- 97.50 bal;
İsgəndərov Hüseyn Rəşad oğlu- Sosial iş ixtisası-100 bal;
Kərimova Elnurə Elnur qızı- Sosial iş ixtisası- 99.27 bal;
Mirşüdova Ləman Anar qızı- Sosial iş ixtisası- 99.60 bal;
Əfəndiyeva İlqarə İlqar qızı - Sosial iş ixtisası- 95.30 bal;
Mehtiyeva Fəridə İgid qızı- Sosial iş ixtisası- 97.10 bal;
Kazımova Günel Rövşən qızı- Sosial iş ixtisası- 96.42 bal;
Səlimova Rümeysa Beyrək qızı- Sosial iş ixtisası-97.07 bal;
İsrafilova Günel İsrafil qızı- Tərcümə (ingilis dili) ixtisası- 98.60 bal;
Zeynalova Zemfira Şahmərdan qızı- Tərcümə (ingilis dili) ixtisası- 98.27 bal;
Kərimova Zərifə Natiq qızı- Sosial iş ixtisası- 96.90 bal;
Xıdırova Aytac Samir qızı- Sosial iş ixtisası-96.40 bal;
Abdurrahmanlı Aytac Elşən qızı- Muzey, arxiv işi və abidələrin qorunması ixtisası- 96.13 bal;
Məmişova Sevinc Sahib qızı- Filologiya (Azərbaycan dili və ədəbiyyatı) ixtisası- 96.47 bal;
Orucova Röya İzzət qızı- Filologiya (Azərbaycan dili və ədəbiyyatı) ixtisası- 97.43 bal;
Səfərova Aida Cavid qızı- Filologiya (Azərbaycan dili və ədəbiyyatı) ixtisası- 98.87 bal;
Əliyeva Nəzrin Fəxri qızı- Sosial iş ixtisası- 96.13 bal;
Əliyeva Gülbahar Elşən qızı- Sosial iş ixtisası- 95.07 bal;
Qənbərova Məryəm Ramil qızı- Fəlsəfə ixtisası- 97.23 bal;
Süleymanzadə Cansu Əvəz qızı- Sosial iş ixtisası-97.57 bal;
Sadiqov Sadiq Əzizxan oğlu- Sosial iş ixtisası- 96.60 bal;
Zeynalova Rəqsanə İntizam qızı- Sosial iş ixtisası- 96.47 bal;
Rüstəmov Əli Ələkbər oğlu- Sosial iş ixtisası- 95.13 bal;
Verdiyeva Lalə Qurban qızı- Filologiya (ingilis dili və ədəbiyyatı) ixtisası- 97.83 bal;
Qəhrəmanova Aysel Sadiq qızı- Filologiya (ingilis dili və ədəbiyyatı) ixtisası- 97.00 bal;
Cəfərli Nəzrin Ceyhun qızı- Filologiya (ingilis dili və ədəbiyyatı) ixtisası- 95.30 bal.
Qeyd edək ki, sessiyanı 95 və daha yüksək balla başa vuran tələbələr yalnız akademik göstəriciləri ilə deyil, eyni zamanda sosial fəallıqları ilə də seçilirlər. Onların arasında təşəbbüskarlıqları və təşkilatçılıq bacarıqları ilə fərqlənən,  elmi konfranslarda və müxtəlif müsabiqələrdə Azərbaycan Universitetinin uğurla təmsil edən, könüllülük fəaliyyətlərində fəal rol alan tələbələr də var.