"Ana dili günü təkcə dil bayramı deyil, milli kimliyimizin, tarixi yaddaşımızın və dövlətçilik ənənələrimizin təcəssümüdür. Azərbaycan dili xalqımızın varlığını müəyyən edən əsas sütunlardan biridir və dövlət dili kimi onun qorunması, inkişaf etdirilməsi və cəmiyyətin bütün sahələrində düzgün tətbiqi dövlət siyasətinin prioritet istiqamətlərindən hesab olunur".
Bu fikri AzEdu.az-a açıqlamasında Milli Məclisin Elm və Təhsil Komitəsinin üzvü Vasif Qafarov qeyd edib.
Deputatın sözlərinə görə, bu siyasətin formalaşmasında və ardıcıl şəkildə həyata keçirilməsində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin xüsusi diqqəti və prinsipial mövqeyi mühüm rol oynayır:
"Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə dövlət dili siyasətinin əsas məqsədi Azərbaycan dilinin yalnız rəsmi sənədlərdə deyil, gündəlik ictimai münasibətlərdə, təhsildə, mediada, dövlət idarəçiliyində və rəqəmsal mühitdə norma və qaydalara uyğun istifadəsini təmin etməkdir. Xüsusilə müasir dövrdə sürətlə dəyişən elm və texnologiya sahələrində yeni anlayışların dilimizə uyğunlaşdırılması, terminologiyanın sistemli şəkildə zənginləşdirilməsi və normallaşdırılması xüsusi əhəmiyyət daşıyır.
Prezident İlham Əliyevin dəfələrlə vurğuladığı kimi, dilin saflığının qorunması və dövlət dili kimi nüfuzunun yüksəldilməsi milli təhlükəsizlik və milli ideologiya məsələsi kimi qiymətləndirilməlidir. Dövlət dili siyasəti həmçinin rəsmi yazışma mədəniyyətinin təkmilləşdirilməsini, dövlət qurumlarında dil normalarına ciddi əməl olunmasını və ümumilikdə dilin ictimai nüfuzunun artırılmasını hədəfləyir.
Gənclər arasında Azərbaycan dilinə marağın gücləndirilməsi və düzgün nitq mədəniyyətinin formalaşdırılması isə bu siyasətin ən vacib istiqamətlərindən biridir. Prezident İlham Əliyevin gənclərlə bağlı çıxışlarında milli-mənəvi dəyərlərin qorunması ilə yanaşı, ana dilinə sevginin gücləndirilməsi məsələsinə də xüsusi yer verilməsi bu sahənin nə qədər strateji əhəmiyyət daşıdığını göstərir. Bu gün gənclərin əsas ünsiyyət platforması sosial şəbəkələr və rəqəmsal mühit olduğundan, dil siyasəti də həmin reallığa uyğunlaşdırılmalıdır".
Məktəblərdə və ali təhsil müəssisələrində nitq mədəniyyətinə, səlis danışıq və düzgün yazı bacarıqlarına daha çox praktiki yanaşma tətbiq edilməli, debatlar, natiqlik müsabiqələri, bədii oxu yarışları və yazı marafonları kimi təşəbbüslər genişləndirilməlidir:
"Bununla yanaşı, müasir gənclik auditoriyasına uyğun mobil tətbiqlər, interaktiv platformalar, qısa və maarifləndirici video kontentlər hazırlanmalı, Azərbaycan dili gənclər üçün həm maraqlı, həm də prestijli dəyərə çevrilməlidir. Çünki düzgün və zəngin nitq təkcə bilik göstəricisi deyil, həm də mədəniyyət və intellekt göstəricisidir.
Xaricdə yaşayan soydaşlarımızın övladlarının ana dilini qoruması məsələsi də xüsusi diqqət tələb edir. Prezident İlham Əliyevin diaspora siyasətində milli kimliyin qorunması və soydaşlarımızla əlaqələrin gücləndirilməsi istiqaməti prioritet yer tutur və bu kontekstdə ana dilinin yaşadılması xüsusi əhəmiyyət kəsb edir. Ana dilinin diaspor ailələrində yaşaması milli kimliyin və mənəvi bağların qorunması baxımından strateji əhəmiyyət daşıyır. Bu istiqamətdə həftəsonu məktəblərinin fəaliyyətinin genişləndirilməsi, müəllim hazırlığının gücləndirilməsi və müasir tədris materialları ilə təmin olunması vacibdir.
Eyni zamanda onlayn platformalar vasitəsilə Azərbaycan dilinin interaktiv formada tədrisi, yaş qruplarına uyğun elektron resursların hazırlanması, oyunlaşdırılmış proqramların tətbiqi və virtual dərnəklərin təşkili diaspora uşaqları üçün effektiv mexanizmə çevrilə bilər. Valideynlərin də bu prosesə cəlb olunması, ailə daxilində ana dilində ünsiyyətin təşviqi və vahid metodik yanaşma əsasında hazırlanmış tədris paketlərinin istifadəsi bu sahədə davamlı nəticələrin əldə olunmasına xidmət edə bilər".
Müasir informasiya mühitində media və sosial şəbəkələr dil davranışının formalaşmasında mühüm rol oynayır:
"Bu səbəbdən Prezident İlham Əliyevin dövlət dilinin qorunması ilə bağlı tapşırıq və tövsiyələri media məkanında da dil normalarının möhkəmləndirilməsini zəruri edir. Dil normalarının qorunması istiqamətində həm maarifləndirici, həm də peşəkar mexanizmlərin gücləndirilməsi zəruridir. Televiziya və radio proqramlarında, xəbər portallarında və rəqəmsal platformalarda dil mədəniyyətinə dair rubrikaların artırılması, jurnalist və kontent yaradıcıları üçün təlimlərin təşkili, redaktə institutunun gücləndirilməsi mühüm addımlardandır.
Qanunvericilik səviyyəsində əsas məqsəd inzibati yanaşmadan daha çox məsuliyyət və peşəkar standartların formalaşdırılması olmalıdır. Sosial şəbəkələrdə isə dil normalarının qorunması daha çox ictimai təşviq və maarifləndirmə yolu ilə həyata keçirilməlidir. Gənclər arasında düzgün və səlis danışığın prestij göstəricisi kimi qəbul olunması bu istiqamətdə ən effektiv vasitə hesab olunur.
Beləliklə, Ana Dili Günü bizə bir daha xatırladır ki, Azərbaycan dili sadəcə ünsiyyət vasitəsi deyil, milli varlığımızın və dövlətçilik kimliyimizin təməlidir. Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə həyata keçirilən dövlət dili siyasətinin əsas məqsədi bu dili qorumaqla yanaşı, onu müasir dövrün çağırışlarına uyğun şəkildə inkişaf etdirmək, gənc nəsildə dil mədəniyyətini gücləndirmək və dünyanın müxtəlif ölkələrində yaşayan soydaşlarımız üçün yaşar və cəlbedici saxlamaqdır. Bu istiqamətdə atılan hər bir addım milli kimliyimizin möhkəmlənməsinə və dilimizin gələcək nəsillərə sağlam şəkildə ötürülməsinə xidmət edir".